WRC2AJT15R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WRC2AJT15R0
Description:
RES 15 OHM 5% 2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -80/ +900ppm/°C
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.492" L (5.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 15 Ohms
Power (Watts) 2W