WT18-3P010S37
SICK, Inc.
Product No:
WT18-3P010S37
Manufacturer:
SICK, Inc.
Description:
PHOTOELECTRIC SENSORS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Ingress Protection IP67
Response Time 700µs
Sensing Distance 0.394" ~ 27.559" (10mm ~ 700mm)
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Sensing Method Proximity, Background Suppression
Light Source Infrared (870nm)
Product Status Obsolete
Connection Method Cable with Connector, M12
Series W18-3
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Mfr SICK, Inc.
Cable Length 3.937" (100.00mm)