WT2F-P240
SICK, Inc.
Product No:
WT2F-P240
Manufacturer:
SICK, Inc.
Description:
SENSOR PROXIMITY 18MM NPN
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 55°C (TA)
Ingress Protection IP67
Response Time 500µs
Sensing Distance 0.079" ~ 0.709" (2mm ~ 18mm)
Output Configuration NPN
Sensing Method Proximity
Light Source Red (660nm)
Product Status Active
Connection Method Cable with Connector
Series W2 Flat
Voltage - Supply 12V ~ 24V
Mfr SICK, Inc.
Cable Length 7.87" (200mm)