WTB27-3N1111S10
SICK, Inc.
Product No:
WTB27-3N1111S10
Manufacturer:
SICK, Inc.
Description:
PHOTOELECTRIC SENSORS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Ingress Protection IP69K
Response Time 2.5ms
Sensing Distance 1.181" ~ 78.740" (30mm ~ 2m)
Output Configuration NPN - Dark-ON/Light-ON
Sensing Method Distance-Settable (BGS)
Light Source Infrared (880nm)
Product Status Obsolete
Connection Method Cable
Series W27-3
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Mfr SICK, Inc.
Cable Length 78.74" (2m)