WTB4-3P2100S90
SICK, Inc.
Product No:
WTB4-3P2100S90
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Ingress Protection IP66, IP67
Response Time 100µs
Sensing Distance 0.039" ~ 0.984" (1mm ~ 25mm)
Output Configuration PNP - Light-ON
Sensing Method Proximity, Background Suppression
Light Source Red (650nm)
Product Status Obsolete
Connection Method Connector, M8
Series MultiPulse
Voltage - Supply 10V ~ 30V