WTB4-3P3100S05
SICK, Inc.
Product No:
WTB4-3P3100S05
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Ingress Protection IP66, IP67
Response Time 100µs
Sensing Distance -
Output Configuration PNP - Light-ON
Sensing Method Proximity, Background Suppression
Light Source Red (650nm)
Product Status Obsolete
Connection Method Cable with Connector
Series MultiPulse
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Mfr SICK, Inc.
Cable Length 11.81" (300.00mm)