Home / Fixed Inductors / WTXE252012TA1R5MT
minImg
WTXE252012TA1R5MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
WTXE252012TA1R5MT
Package:
1008
Description:
FIXED IND 1.520%UH 0.040OHM 3500
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 3.5A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 44mOhm Max
Inductance 1.5 µH