WVM3FBR560
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WVM3FBR560
Description:
RES 0.56 OHM 1% 3W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 1.035" (26.30mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±90ppm/°C
Size / Dimension 0.476" L x 0.382" W (12.10mm x 9.70mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Resistance 560 mOhms
Power (Watts) 3W