WVM5FB5R00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WVM5FB5R00
Package:
Radial
Description:
RES 5 OHM 1% 5W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 1.047" (26.60mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.520" L x 0.382" W (13.21mm x 9.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Resistance 5 Ohms
Power (Watts) 5W