WW10FB50R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW10FB50R0
Description:
RES 50 OHM 1% 10W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 50 Ohms
Power (Watts) 10W