WW3AFTR560
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW3AFTR560
Description:
RES 0.56 OHM 1% 3W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±90ppm/°C
Size / Dimension 0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 560 mOhms
Power (Watts) 3W