Home / Fuses / 021702.5HXP
minImg
021702.5HXP
Littelfuse Inc.
Product No:
021702.5HXP
Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 9.46
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.0334 Ohms
Color -
Approval Agency BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series 217
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V