Home / Fuses / 0225007.MXUP
minImg
0225007.MXUP
Littelfuse Inc.
Product No:
0225007.MXUP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 40
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.013 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, PSE, UL
Current Rating (Amps) 7 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 500A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Product Status Active
Series 225
Package / Case 2AG, 5mm x 15mm
Voltage Rating - AC 125 V