Home / Fuses / 023001.5MXSSP
minImg
023001.5MXSSP
Littelfuse Inc.
Product No:
023001.5MXSSP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 15
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.1077 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, PSE, UL
Current Rating (Amps) 1.5 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A AC, 10kA DC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Product Status Obsolete
Series 230
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case Cartridge, Non-Standard (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V