Home / Fuses / 023401.6MXBP
minImg
023401.6MXBP
Littelfuse Inc.
Product No:
023401.6MXBP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 6.14
Response Time Medium Blow
DC Cold Resistance 0.0884 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Current Rating (Amps) 1.6 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series 234
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V