Home / Fuses / 0433.375NR
minImg
0433.375NR
Littelfuse Inc.
Product No:
0433.375NR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MT 375MA 125VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 90°C
Melting I²t 0.0028
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.375 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 375 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Product Status Obsolete
Series 433
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage Rating - AC 125 V