Home / Fuses / 04583.15DR
minImg
04583.15DR
Littelfuse Inc.
Product No:
04583.15DR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MT 3.15A 48VAC 75VDC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 2.457
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.045 Ohms
Color -
Approval Agency cULus
Current Rating (Amps) 3.15 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.125" L x 0.062" W x 0.062" H (3.18mm x 1.58mm x 1.58mm)
Product Status Active
Series NANO²® 458
Voltage Rating - DC 75 V
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage Rating - AC 48 V