Home / Fuses / 047202.5NAT1L
minImg
047202.5NAT1L
Littelfuse Inc.
Product No:
047202.5NAT1L
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC AXL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 7.0838
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 0.0209 Ohms
Color -
Approval Agency UR
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Product Status Active
Series PICO® II 472
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 125 V