Home / Fuses / 067602.5MXE
minImg
067602.5MXE
Littelfuse Inc.
Product No:
067602.5MXE
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 5.15
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.025 Ohms
Color -
Approval Agency CCC, CSA, UL, VDE
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Product Status Active
Series 676
Package / Case Cartridge, Non-Standard (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V