08051U141FAT2A
KYOCERA AVX
Product No:
08051U141FAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 140PF 100V NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Product Status Active
Ratings -
Series U
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.045" (1.15mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 140 pF