Home / Ceramic Capacitors / 0805J1000561MXRE03
minImg
0805J1000561MXRE03
Knowles Syfer
Product No:
0805J1000561MXRE03
Description:
CAP CER 560PF 100V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.045" (1.15mm)
Mfr Knowles Syfer
Capacitance 560 pF