0805J2000560JAR
Knowles Syfer
Product No:
0805J2000560JAR
Description:
CAP CER 56PF 200V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series -
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Mfr Knowles Syfer
Capacitance 56 pF