0805ZC105KAZ2A
KYOCERA AVX
Product No:
0805ZC105KAZ2A
Description:
CAP CER 1UF 10V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FLEXITERM®
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1 µF