Home / Fuses / 0MIN010.TPGLOA
minImg
0MIN010.TPGLOA
Littelfuse Inc.
Product No:
0MIN010.TPGLOA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE AUTO 10A 12VDC BLADE MINI
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Response Time -
Color Red
Current Rating (Amps) 10 A
Approval Agency -
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)
Product Status Obsolete
Series MINI® Smart Glow
Voltage Rating - DC 12 V