Home / Headers, Male Pins / 10078995-G01-30ULF
minImg
10078995-G01-30ULF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10078995-G01-30ULF
Description:
CONN HEADER SMD 30POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.244" (6.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Header
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features Keying Slot
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 30
Termination Solder
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post Flash
Insulation Material Thermoplastic
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)