10080054-193LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10080054-193LF
Description:
CONN HEADER VERT
User Guide
Insulation Height 0.640" (16.26mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze Alloy
Style Board to Cable/Wire
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features Keying Slot
Contact Length - Mating 0.234" (5.94mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 44
Termination Press-Fit, Solder
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Short
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Shape Square
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Blue
Contact Length - Post 0.160" (4.06mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Tray
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Overall Contact Length 0.629" (15.97mm)