100A910JT150XT
American Technical Ceramics
Product No:
100A910JT150XT
Description:
CAP CER 91PF 150V P90 0505
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 150V
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient P90
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series Porcelain Superchip® ATC 100A
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Mfr American Technical Ceramics
Capacitance 91 pF