100RX304.7M8X11.5
Rubycon
Product No:
100RX304.7M8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 130°C
Series RX30
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 4.7 µF
Package Bulk
Impedance 1.3 Ohms