101-500RB
Riedon
Product No:
101-500RB
Manufacturer:
Riedon
Description:
RES 500 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 145°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Size / Dimension 0.252" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 500 Ohms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W