Home / Headers, Male Pins / 10112690-G01-13ULF
minImg
10112690-G01-13ULF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10112690-G01-13ULF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 26POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Header
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 26
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)