109CKE025M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
109CKE025M
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 53.1mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series CKE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 10000 µF