10YXG1200MEFC12.5X16
Rubycon
Product No:
10YXG1200MEFC12.5X16
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Series YXG
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 1200 µF