10ZLJ5600M12.5X35
Rubycon
Product No:
10ZLJ5600M12.5X35
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.884 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Series ZLJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.12 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 5600 µF
Package Bulk
Impedance 16 mOhms