1113B102
Nidec Components Corporation
Product No:
1113B102
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.75W SLD HK TOP
User Guide
Termination Style Solder Hook
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Mounting Type Panel Mount
Size / Dimension Round - 0.531" Dia (13.50mm)
Product Status Obsolete
Resistance 1 kOhms
Power (Watts) 0.75W, 3/4W