1113TR500
Nidec Components Corporation
Product No:
1113TR500
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.531" Dia (13.50mm)
Product Status Obsolete
Resistance 50 Ohms
Power (Watts) 0.75W, 3/4W