Home / Tape / 12-5-467MP
minImg
12-5-467MP
3M (TC)
Product No:
12-5-467MP
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR CLR 12"X 5YDS
User Guide
Usage Attachment, High Temperature Applications
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)
Thickness - Adhesive 0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Color Clear
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Product Status Active
Thickness - Backing, Carrier 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Thickness 0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
Series 467MP
Length 15' (4.6m) 5 yds
Shelf Life Start Date of Manufacture
Mfr 3M (TC)
Temperature Range -40°F ~ 300°F (-40°C ~ 149°C)
Shelf Life 18 Months
Package Bulk
Tape Type Adhesive Transfer
Width 12.00" (304.80mm)