1201A3CQEA
CIT Relay and Switch
Product No:
1201A3CQEA
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switch Travel 2.24mm
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Contact Finish Silver
Circuit DPDT
Actuator Length 9.40mm
Mechanical Life -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series 1000
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-On
Contact Timing Not Specified
Operating Force -
Electrical Life 30,000 Cycles
Voltage Rating - AC 120 V