1206YD475KAT2W
KYOCERA AVX
Product No:
1206YD475KAT2W
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X5R
Ratings -
Series -
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.070" (1.78mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 4.7 µF