1210G500W106KCE
Frontier Electronics
Product No:
1210G500W106KCE
Manufacturer:
Frontier Electronics
Description:
CAP CER 10UF 50V X5R 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Series G
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.041" (1.05mm)
Mfr Frontier Electronics
Capacitance 10 µF