125173U015AA1B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
125173U015AA1B
Description:
CAP ALUM 17000UF 15V SCREW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.421" (61.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 15 V
Ripple Current @ Low Frequency 15.2 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.399" Dia (35.54mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Series 125
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 17000 µF