Home / Tape / 12X12-6-5962
minImg
12X12-6-5962
3M (TC)
Product No:
12X12-6-5962
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 12"X 12"
User Guide
Usage General Purpose
Storage/Refrigeration Temperature 40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Thickness - Adhesive 0.0570" (57.0 mils, 1.448mm)
Color Black
Backing, Carrier Polyethylene Film
Product Status Active
Thickness - Backing, Carrier 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Thickness 0.0620" (62.0 mils, 1.575mm)
Series VHB™ 5962
Length 12.00" (304.80mm)
Shelf Life Start Date of Shipment
Mfr 3M (TC)
Temperature Range 250°F (121°C)
Shelf Life 24 Months
Package Bulk
Tape Type Double Coated, Double Sided
Width 12.00" (304.80mm)