1330-20-1-0500-004-1-TS
CNC Tech
Product No:
1330-20-1-0500-004-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG RED 25'
User Guide
Operating Temperature -80°C ~ 200°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.020" (0.51mm)
Jacket (Insulation) Material Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
Wire Gauge 20 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 1330
Series -
Length 25.00' (7.62m)
Voltage 600V
Mfr CNC Tech
Conductor Strand 7/0.0126"
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Red
Features -
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.081" (2.06mm)