1430-16-1-0500-008-1-TS
CNC Tech
Product No:
1430-16-1-0500-008-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 300V ORN 25'
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Wire Gauge 16 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 1430
Series -
Length 25.00' (7.62m)
Voltage 300V
Mfr CNC Tech
Conductor Strand 26/0.0100"
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Orange
Features Oil Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.095" (2.41mm)