Home / Boxes / 1447SA10
minImg
1447SA10
Hammond Manufacturing
Product No:
1447SA10
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX STEEL GRAY 20"L X 21.380"W
User Guide
Area (L x W) 428in² (2761cm²)
Color Gray
Material Metal, Steel
Material Flammability Rating -
Size / Dimension 21.380" L x 20.000" W (543.05mm x 508.00mm)
Product Status Obsolete
Weight 52 lbs (23.6 kg)
Ratings IP54, JIC EGP-1-1967, NEMA 12,13, UL-508
Design Hinged Door, Lid
Thickness 14 Gauge
Series 1447S
Shipping Info Shipped from Digi-Key
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Height 10.000" (254.00mm)