Home / Boxes / 1447SL12
minImg
1447SL12
Hammond Manufacturing
Product No:
1447SL12
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX STEEL GRAY 60"L X 37.380"W
User Guide
Area (L x W) 2243in² (1.447 m²)
Color Gray
Material Metal, Steel
Material Flammability Rating -
Size / Dimension 60.000" L x 37.380" W (1524.00mm x 949.45mm)
Product Status Obsolete
Weight 265 lbs (120.2 kg)
Ratings IP54, JIC EGP-1-1967, NEMA 12,13, UL-508
Design Hinged Door, Lid
Thickness 14 Gauge
Series 1447S
Shipping Info Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Height 12.000" (304.80mm)