14STRGRAUL14261000
Remington Industries
Product No:
14STRGRAUL14261000
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG GRY 1000'
User Guide
Operating Temperature -
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge 14 AWG
Product Status Active
Ratings -
Series GPT
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/27
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Gray
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.117" (2.97mm)