14STRREDGXL250
Remington Industries
Product No:
14STRREDGXL250
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG 60V RED 250'
User Guide
Operating Temperature 125°C
Cable Type Hook-Up, Automotive
Jacket (Insulation) Thickness 0.019" (0.48mm)
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE)
Wire Gauge 14 AWG
Product Status Active
Ratings -
Series GXL
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/27
Conductor Material Copper, Bare
Jacket Color Red
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.114" (2.89mm)