154PHB850K2H
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
154PHB850K2H
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 850VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 11 mOhms
Ratings -
Series PHB
Voltage Rating - DC 850V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 450V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.15 µF