156XMPL016MG19
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
156XMPL016MG19
Description:
CAP ALUM POLY 15UF 20% 16V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Decoupling
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series XMPL
Type Polymer
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 15 µF