15E1CL5.5
Littelfuse Inc.
Product No:
15E1CL5.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CRTRDGE 15A 5.5KVAC CYLINDR
User Guide
Operating Temperature -
Applications Transformer Protection
Response Time -
Current Rating (Amps) 15A
Approval Agency -
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 80kA
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 15.130" L x 3.000" W x 4.310" H (384.30mm x 76.20mm x 109.47mm)